Akademi Detay

‘Yök Atlas’a 2 Yeni Modül Eklendi

‘Yök Atlas’a 2 Yeni Modül Eklendi

Bilindiği üzere 10 Mart 2016 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın ilk kez kamuoyu ile paylaştığı Yükseköğretim Program Atlası (YÖK Atlas) https://yokatlas.yok.gov.tr adresinde öğrencilerin hizmetine sunulmuştu.

YÖK Atlas’ı bugüne kadar kullanan kişi sayısı 17 milyon 162 bin oldu

“Öğrenci dostu Yeni YÖK” olarak, adayların üniversite ve meslek tercihlerini yaparken daha bilinçli karar verebilmesini sağlamak amacıyla geliştirilen ve adaylara adeta kariyer rehberliği hizmeti sunan YÖK Atlas, online olduğu günden bugüne kadar 17 milyon 162 bin farklı kişi tarafından kullanıldı.

Tercih dönemlerinin vazgeçilmez bilgi kaynağı haline geldi

Üniversite adaylarının bilinçli tercihlerde bulunması amacıyla ilk kez 2016-ÖSYS sürecinde hizmete giren sistem, 2017 tercih döneminde olduğu gibi 2018-YKS tercih döneminde de yoğunlukla başvurulan en önemli bilgi ve rehberlik kaynağı oldu.

2016, 2017 ve 2018 tercih dönemi istatistikleri incelendiğinde YÖK Atlas’ın üniversite adayları ve rehberlerin vazgeçilmez bilgi kaynağı olduğu anlaşılıyor. Tercih dönemlerinde sistemi kullanan sayısı 4 milyon 287 bin kişi oldu.
YÖK Atlas 2019 Tercih Dönemine iki yeni modül daha eklenerek giriyor

“Öğrenci dostu Yeni YÖK” olarak, YÖK Atlas programına, 2019- YKS sonrasında tercih yapacak adayların yanı sıra, yükseköğretim ve eğitim camiasındaki yönetici ve araştırmacılar için çok faydalı olacağı düşünülen iki yeni modül daha eklendi. Bu modüller:

• Meslek Atlası
• Tercih Listesi

Adaylar Meslek Atlası sayesinde tercih edecekleri mesleğe yönelik tüm bilgileri bulabilecek

Adaylar, Meslek Atlası Modülünde, ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan Devlet, Vakıf, KKTC ve Yabancı üniversitelerde yer alan lisans ve önlisans programları ile ilgili “meslek bazında”, 2018 kontenjan, yerleşme ve tercih edilme bilgilerinin detaylarını süzebilecekler.

Meslek Atlasında her meslek için aşağıdaki özet bilgiler yer almakta:

•Meslekteki Kontenjan ve Yerleşen Sayıları
•Üniversite Türlerine Göre Kontenjan ve Yerleşen Sayıları
•Mesleğe Yerleşenlerin Puan ve Başarı Sırası Analizi
•Mesleğe Yerleşenlerin İkamet Ettikleri Coğrafi Bölgeler/İller
•Mesleğe Yerleşenlerin Öğrenim Durumu
•Mesleğin Kaç Kişi Tarafından ve Kaçıncı Sırada Tercih Edildiği
•Mesleği Hangi Üniversitede Kaç Kişinin Tercih Ettiği
•Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinde Ne Tür Üniversitelere Yer Verdikleri
•Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinde Hangi Üniversitelere Yer Verdikleri
•Mesleğe Yerleşenlerin Tercih Listelerinden Başka Hangi Mesleklere Yer Verdikleri

Adaylar talep etti YÖK “Tercih Listesi”ni ekledi

YÖK Atlas’ı sıklıkla kullanan üniversite adaylarının dile getirerek YÖK’ten talep ettiği Tercih Listesi Modülü, 2019 tercih dönemi öncesinde YÖK tarafından yapılan çalışmalar neticesinde sisteme dâhil edildi.

Artık YÖK Atlas kullanıcıları, basit bir üyelik adımı sonrasında, 2019 Yükseköğretim
Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer alan programlardan en fazla 50 tanesini “tercih listelerine” ekleyebilecekler. Bu sayede YÖK Atlas’ı tekrar kullanmak üzere sisteme tekrar girdiklerinde aynı liste üzerinden işlemlerine devam edebilecekler.

Meslek Atlası’na göre 2018 yılı Hukuk Fakülteleri bilgileri

YÖK Atlas programına yeni eklenen Meslek Atlası modülünün kullanımı ve sunduğu verileri “örneklemek amacıyla”, 2018 yılındaki Hukuk Fakültelerinin bilgilerine bakıldığında aşağıda yer alan bazı istatistiksel bilgileri görebilmek mümkün. Bunlardan sadece bazıları:

•Hukuk Fakültelerine yerleşenlerin puan ortalamaları (Y-EA) incelendiğinde, devlet üniversitelerindeki hukuk fakülteleri ile vakıf üniversitelerindeki hukuk fakülteleri arasında yaklaşık 50 puan fark göze çarpmaktadır.

•Yerleşenlerin başarı sıraları değerlendirildiğinde, devlet üniversitelerindeki hukuk fakültelerine en son yerleşen adayın 42 bininci, vakıf üniversitelerindeki hukuk fakültelerine en son yerleşen adayın 189 bininci olduğu görülmektedir.

•Hukuk fakültelerine yerleşenlerin hangi coğrafi bölgelerde ikamet ettikleri dikkate alındığında, Marmara ve iç Anadolu Bölgeleri ilk iki sırada yer almaktadır. Hukuk Fakültelerine en az aday yerleşen bölge 1082 kişi ile Doğu Anadolu Bölgesidir.

•Hukuk Fakültelerine İstanbul’dan 2380, Ankara’dan 1819 kişi yerleşirken, Ardahan ve Tunceli’den sadece 9’ar kişi yerleşmiştir.

•Hukuk Fakültelerine yerleşen her 100 kişiden 45’i, lise mezuniyeti sonrası, girdikleri ilk YKS’de yerleşmişler. 100 kişi içinde 9’u ise bir üniversiteyi bitirdikten sonra yeniden YKS’ye girerek Hukuk Fakülteli olmuşlar.

•Hukuk Kontenjanları tercih formlarında toplamda 382.165 kez tercih edilmiş. Kontenjana oranlandığında 2018’de Türkiye’de bir hukuk kontenjanına 23 kişi talip olmuş. Devlet hukuk kontenjanında bu oran 31 kişi, vakıflarda ve KKTC üniversitelerinde ise yaklaşık 12 kişi.

•Hukuk fakültelerine yerleşenlerin tercih formları incelendiğinde, tercihlerin %74,6’sının hukuk mesleğine odaklandığı görülmektedir.

•Hukuk Fakültelerine yerleşenler hukuk mesleğine alternatif olarak, sırayla Psikoloji (%4,3) Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (%2,7), Diş Hekimliğini (%1,9) tercihlerine yer vermişler.

Adaylar, Önlisans/Lisans seviyesindeki diğer tüm meslekler ile ilgili benzer tablolara http://yokatlas.yok.gov.tr adresindeki Meslek Atlası modülünden ulaşabileceklerdir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın