Akademi Detay

Rü’yetullah Akıl Ayinesinde Cemalullah’ı Seyreylemek

Rü’yetullah Akıl Ayinesinde Cemalullah’ı Seyreylemek

“Rü’yetullah Akıl Ayinesinde Cemalullah’ı Seyreylemek” adını taşıyan bu çalışma 10 Haziran 2019 tarihinde İnsan Yayınları tarafından neşredilmiş. Kitabın yazarı Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Temel Yeşilyurt. 9755749143 İSBN numarasıyla neşredilen kitabın hacmi 303 sayfa. Çalışma, Kelam İlmi açısından Allah’ın Ahirette görülebilirliği meselesini merkeze alıp tartışmaktadır.  Kur’an ve hadislerde rü’yet olgusunun ele alınışı kadar, tarih içinde bu konuda gelişen farklı paradigmalara de yer veren yazar, bunun dünya ve ahiret hayatı açısıdan imkan ve nasıllığını sorgulamaktadır. Dünya hayatına nispetle ahiret, geniş imkanlar dünyasıdır ve orada görmenin herhangi bir anlamında Allah’ın görülebilmesi aklen ve naklen mümkün görülmektedir. Kitabın tanıtım bülteninde kita

pla ilgili şu ifadelere yer verilmiş:”Allah’ın görülebilirliği düşüncesi -bir şekilde tutarlılık ve anlamlılığı gösterilebilirse- teolojinin Allah hakkında konuşurken karşı karşıya geldiği çıkmazlara bir çıkış yolu ve genel bağlamda da din diline önemli bir katkı sağlayabilir. Çünkü sonlu ile sonsuz arasındaki temel ilişki biçimi olan iman; büyük ölçüde soyut, öznel, kalbî ve içe dönüktür. Oysa ki Allah’ın görülmesi düşüncesinde, somut ve dışa dönük bir ilişki biçimi önerilmektedir. Rü’yetullah olgusunun herhangi bir anlam boyutunda tutarlılığı gösterilebilirse, teolojik dil önemli bir somut içerik kazanmış olacaktır. 

Elinizdeki bu eserde, bir duyu aracı olarak göz ve ona atfedilen bir fiil olarak “görme”‘ olgusunun etimolojik ve kavramsal çözümlemelerine değinilmiş ve çerçevesi belirlenmeye çalışılan anlamın, dünya yaşamında beşerî tecrübe içinde imkânı sorgulanmış, tartışılan problemin epistemik boyutlarına da atıflarda bulunulmuştur. Ayrıca öteki yaşamda rü’yet düşüncesinin, görme mekânı âhiret olarak belirlendiğinde bunun aklî ve naklî imkânı da tartışılmıştır. Bu alandaki rasyonel kurgulardan, nassa dayalı yorumlara ve aykırı düşüncelere kadar oldukça kapsamlı bir anlam evreniyle ilgili tartışmalara yer verilmiştir. Son olarak da rü’yetullahın âhiret hayatında imkânı kabul edildiğine göre, bunun nasıl olacağı sorusuna cevap aranmıştır”.

Kitap şu adreslerden temin edilebilmektedir:

Kitapyurdu

İdefix

Sözcükitabevi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın