Akademi Detay

Akademik Unvanlar, üniversite dışında kullanılabilir mi?

Akademik Unvanlar, üniversite dışında kullanılabilir mi?

Yükseköğretim Kurularında belli bir süre görev yaptıktan sonra, bu görevinden herhangi bir nedenle ayrılan ve özel bir kurumda çalışan öğretim üyelerinin bu unvanlarını kullanıp kullanamayacakları hususu, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 29. maddesinde düzenlenmiştir.
Yasanın 29.maddesi akademik unvanların korunmasıyla ilgilidir. Yasa maddesine göre, öğretim üyeleri, yasada belirtilen hükümler dışında akademik unvanlarından mahrum bırakılamazlar.
Bu durumda, Başka bir işe geçmek,emekli olmak veya çekilmek ya da işten çekilmiş sayılmak yoluyla öğretim görevinden ayrılanlar, akademik unvanlarını taşıyabilirler. Ancak profesörlük, doçentlik veya doktor öğretim üyesi unvanlarını kazananlar her unvan dönemi içinde yükseköğretim ku-rumlarında fiilen iki yıl görev yapmadıkları takdirde yükseköğretim kurumları dışındaki çalışma-larında bu unvanı kullanamazlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın