Akademi Detay

Asri Babanın Ardından…

Prof. Dr. Adnan DEMİRCAN

Prof. Dr. Adnan DEMİRCAN

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Asri Çubukçu
Prof. Dr. Asri Çubukçu Hocam, 21.05.2019’da saat 17:00’de hakkın rahmetine kavuştu. Öğrenciler arasında “Asri Baba” olarak bilinirdi. Yararlandığım, rahmetle anacağım insanlardan biriydi.Derslerinde yoklama almaz, kocaman amfide bir avuç öğrenci derslerini dinlerdik. Genellikle derslerine diploma almaya gelenler değil, öğrenmeye gelenler katılırdı. Şahsen benim tercihim öyle değil, ama hocanın tercihi böyleydi.


Her ders kucak dolusu kitapla gelir, bu kitapları tek tek kritik ederdi. Tanıttığı kitaplarla ilgili eleştirilerde bulunur, eksikliklerini ve iyi yönlerini belirtirdi.Vefatına yakın zamana kadar kitap almaya ve okumaya devam ediyordu. Tam bir kitap kurduydu. Satın aldığım kitapların bir kısmını onun kritiğini dikkat alarak alırdım.


Mert, dürüst, cesur bir insandı.
12 Eylül döneminde bir gün sınıfa Humeyni’nin İslam Fıkhında Devlet kitabını getirerek kritik etti.
Bir gün arkadaşlardan biri sordu:
-Hocam, getirdiğiniz her kitabı eleştiriyorsunuz. Kendiniz neden eleştirilerinizi dikkate aldığınız bir kitap yazmıyorsunuz?
Hoca,
-Oğlum, yazabilseydim yazar, eleştirmezdim, dedi şakayla karışık.
Hakikaten derin bilgisine rağmen yazmayı değil, öğrenci yetiştirmeyi tercih etti.


İslam Dini Esasları dersimize gelmişti. Ömer Nasuhi Bilmen’in İslam İlmihali kitabından sorumlu tutacağını söylemişti. Kendisine gittim:
-Hocam ben Şafiiyim. Bir Şafii ilmihalinden sorumlu olabilir miyim, diye sordum.
-Olur, dedi.


Sınava Halil Günenç Hoca’nın Şafii İlmihali’nden hazırlandım. Hoca kağıtları inceledikten sonra sınıfa getirir, herkese kağıdını verir, inceleme imkanı verirdi. Aldığım not, almam gerektiğini düşündüğüm nottan 15-20 puan kadar düşüktü. Durumu kendisine söyledim ve kağıdıma bir daha bakmasını istirham ettim. Hemen kağıdı eline aldı. Hangi sorudan daha fazla not beklediğimi sordu. Gösterdiğim soruyu inceledi, verdiği puanın normal olduğunu söyledi. Ancak ben soruya Şafiilere göre cevap vermiştim. Bunu söyleyince soruyu yeniden okuyup yeni bir not takdir etti.

Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Evlatlarına, yakınlarına, öğrencilerine, meslektaşlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Mustafa Örki dedi ki:

    Allah rahmet eylesin

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın