Akademi Detay

Samsung’un yeni 5x optik zoom kamerası akıllı telefonları için hazır

Samsung’un yeni 5x optik zoom kamerası akıllı telefonları için hazır

Samsung’un amiral gemisi akıllı telefonları için kamera departmanındaki çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Rakipleri bu alanda çok ilginç şeyler yapıyor. Samsung kesinlikle geride kalmak istemiyor, bu yüzden kamera teknolojisini daha da geliştirmek için çalıştığına dair iyi bir işaret.
Samsung Electro-Mechanics, şu anda 5x optik zoom kamera modülünün seri üretildiğini duyurdu. Bu, bileşenin akıllı telefonlarda kullanıma hazır olduğu anlamına gelir. Asıl soru, hangi Samsung telefon ilk onu alacak?

Yeni 5x optik zoom kamera arkasından çıkıntı yapmıyor
Duyuru, Samsung’un İsrail kamera teknolojisi şirketi Corephotonics’i devraldığını bildirdi. Daha önce Oppo gibi şirketler için 5x ve 10x telefoto çözümleri tasarlamıştı. Bu satın alımın, Samsung’un mobil kameralarını daha önce nasıl canlandıracağı gündeme gelmişti.
Samsung Electro-Mechanics, 2003 yılında kamera modülleri geliştirmeye başladı. Dünyanın ilk çift kamera modülünü, görüntü sabitlemenin yanı sıra Galaxy S9 ile piyasaya sürülen değişken diyafram modülünü yaptı. En son ortaya koyduğu ürün ise, aslında 6mm’lik geleneksel 2x optik zoom lenslerden daha ince.
5x modül sadece 5mm kalınlığındadır, bu akıllı telefonun gövdesiyle aynı hizada oturabileceği anlamına gelir. Modül arkadan çıkıntı yapmasaydı, önemli bir tasarım gelişimi olurdu. Bu, sensör ve mercekleri yanlara yerleştirerek ve bir periskopta ışığı yansıtma prensibini kullanarak yapıldı. Corephotonics’in tasarımları için kullandığı prensip budur. Uzun bir telefoto lensin ince bir cihazın içine sığmasını sağlar.
Peki, bunu Galaxy Note 10’da görebilecek miyiz? Samsung’un bir sonraki amiral gemisi iPhone’dan farklı olarak dikey bir arka kamera kurulumuna sahip olduğu söyleniyor. Galaxy Note 10’un 5x optik zoom modülünü edinmesi imkan dahilinde. Ancak, bu yılın ikinci yarısındaki “en yaratıcı Samsung akıllı telefon” un Galaxy Fold ya da Galaxy Note 10 olmayacağını iddia eden ilginç bir söylenti var.
Samsung kısa süre önce orta sınıf cihazlarla yeni teknolojiler sunma alışkanlığı geliştirdi. Galaxy S10, bir delikli ekrana sahip ilk cihazı değildi, geniş bir sürüm görmemiş olan Galaxy A8’di. Ya da Galaxy A9’un (2018) sadece Samsung’un değil, dünyanın ilk dört kameralı akıllı telefonuydu. Bu nedenle, bu kamera modülü ile bu yılın ikinci yarısında tamamen yeni bir cihaz olabileceği ihtimali devam ediyor.
Kaynak: Sammobile

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın