Akademi Detay

Prof. Dr. Asri Çubukçu vefat etti

Prof. Dr. Asri Çubukçu vefat etti

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü, İslam Tarihi Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Asri Çubukçu Vefat etti. Prof. Dr. Cubukçu, bir süredir rahatsızdı ve tedavi görüyordu.

Prof. Dr. Asri Çubukçu kimdir?

1939 yılında Bayburt’da dünyaya gelen Prof. Dr. Asri Çubukçu, sırasıyla Bayburt Kurtuluş İlkokulu, Bayburt Ortaokulu ve Ezrurum Lisesini tamamladı.  Lisans Eğitimini Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladı. Bir süre Yozgat’ta öğretmenlik yapan Çubukçu, daha sonra 1972 yılında Erzurum Yüksek İslam Enstitüsünde okutman olarak göreve başladı.  “Tarsûsî Hayatı-Şahsiyeti-Eserleri” isimli teziyle doktorasını da Erzurum’da tamamladı.  1983’te “Memluklar Zamanında Mısır ve Suriye’de İlim Hayatı” çalışması ile doçent, 1993’te profesör oldu. Atatürk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi İslâm Sanatları ve Tarihi Bölümü İslâm Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yaptı ve aynı fakülteden emekli oldu.

Eserleri

Tarsusi / Hayatı – Şahsiyeti – Eserleri, Memlukler Zamanında Mısır ve Suriye’de İlim Hayatı, İslâm Devletlerinde Devlet Teşkilatı ve İlmi Faaliyetler, Vefeyâtü’l-a’yân min Mezhebi Ebî Hanifeti’n-Nu’mân, İslâm Devletlerinde Şurta (polis) Teşkilâtı, Ekmelüddîn Bâbertî Hayatı ve Eserleri, Dımaşk Hanefî Kâdî’l-kudâtları, İslâm Tarihi Ders Notları (İlk Müslüman Türk Devletleri).

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın