Akademi Detay

Rektör kimdir ve nasıl atanır?

Rektör kimdir ve nasıl atanır?

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun 13/a maddesinde rektör, üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü tüzel kişiliğini temsil eden kişi olarak tanımlanmıştır. Başka bir deyişle, üniversitelerin en üst düzey yöneticisidir. Rektörlerin atanma şekli, Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine hükümlerine göre, başvuran adaylar arasından Cumhurbaşkanınca yapılır. Devlet ve vakıf üniversitelerine rektör, doğrudan Cumhurbaşkanınca atanırken, Vakıflarca kurulan üniversitelerde rektör ataması, mütevelli heyetinin teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca yapılır.

Rektörlerin başvuru süreci Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülmektedir. Rektörlüğü herhangi bir sebeple boşalan ve görev süresi biten üniversitenin rektörlükleri YÖK tarafından duyurulmakta ve adaylık süreci başlatılmaktadır. YÖK, bu işlemleri, 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası ve 3 sayılı “Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” hükümlerine göre yürütmektedir.

Başvuran adayların belirlenen süreler içinde online olarak Yükseköğretim Kuruluna başvurmaları ve profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğunu, Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak” şartını sağladığını ve disiplin cezası alıp almadığına ilişkin belgeleri de başvuru dilekçeleriyle birlikte ibraz etmeleri gerekiyor.

Başvuran ve başvuru şartlarını taşıdığı belirlenen adaylar, Cumhurbaşkanına sunulmakta ve Cumhurbaşkanı, bu adaylardan birini rektör olarak atamaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın