Akademi Detay

Yeni Kitap: İslam İnancının Ana Umdeleri

Yeni Kitap: İslam İnancının Ana Umdeleri

Ehli Sünnetin iki ana damarından birini oluşturan Matüridiliğin önemli ve güçlü kalemlerinden biri olan Ebu’l-Berekat en-Nesefi’nin “el-Umde fi”l-İ’tikat” isimli eserinin tam metin ve tercümesi “İslam İnancının Ana Umdeleri” adıyla Endülüs Yayınları tarafından neşredildi. Ebu’l-Berekat en-Nesefi, Matüridi Ekolün güçlü isimlerinden biri olarak ülkemizde de yakından bilinen bir düşünürdür. Yazar, Fıkıh ve tefsir alanındaki eserleri yanında, Kelam İlmi alanında da el-Umde ve onun şerhi olan el-İ’tikad adlı eserleriyle tanınıyor.

İslam İnancının Ana Umdeleri adıyla neşredilen bu eser, Hanefi-Matüridi Akaid geleneğinin devam niteliğinde bir eserdir. Prof. Dr. Temel Yeşilyurt tarafından tercüme edilen ve Endülüs Yayınları tarafından 2019 yılında Arapça-Türkçe olarak neşredilen eser 128 sayfa. Eserin tanıtım bülteninde ise eser hakkında şöyle deniliyor:

” Ebü’l Berakât en-Nesefî’nin elinizdeki bu eserin yazılış gayesi, “Ehl-i sünnetin inanç sistemini ortaya koyma” olarak ifade etmektedir. Daha ziyade ehl-i bid’at fırkalara karşı Ehl-i sünnet inanç sistemini savunmak gayesi ile Ömer en-Nesefî’nin el-Akâid adlı eserine bir takviye niteliğinde ve Ehl-i sünnet inanç sisteminin kök salıp tebellür etmesi hedefine yöneliktir.
Ebû Hanîfe’nin Fıkhu’l-Ekber’iyle başlayan, Ehl-i sünnetin inancının temellerini kısa ve net prensipler halinde ifade ederek, inancın tebellür etmesini sağlama gayretine yönelik olarak kaleme alınan eserler serisi Ömer en-Nesefî’nin el-Akâid’i ile devam ettirilmiştir. Böylece inanç sistemi, ehl-i bid’atin fikirleri karşısında taze bir kuvvete, dinamizme kavuşturulmuş ve inancın sarsılmaz ilkeleri ortaya konulmuştur.
Bu altın silsilenin devamı olarak sayabileceğimiz el-Umde, ele aldığı konulardan, bu konuları ele alış tarzına kadar birçok bakımdan el-Akâid’le benzerlik arzetmektedir. Ancak konuları biraz daha ayrıntılı olarak ele almasıyla özgünlüğünü ortaya koymaktadır. “

Eseri Temin İçin: Kitapyurdu

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın