Akademi Detay

Endnote’de Eser Kategorileri Nasıl Düzenlenir?

Endnote’de Eser Kategorileri Nasıl Düzenlenir?

Kullanan araştırmacıların da yakından bildiği üzere Endnote’nin bütün sürümleri İngilizce bir arayüze sahip ve yazımının hiçbir versiyonunu Türkçe arayüze sahip bulunmuyor. Ancak, bu işle yakından ilgilenenler istemeleri halinde, sık kullandıkları belli kategoriler ve yazı stil şablonu alanlarını Türkçeleştirme imkanına sahib bulunuyor. Bu alanlardan birisi de eser kategorileri bölümüdür. 
Eser Kategorileri  bölümü özellikle, sisteme yeni bir kaynak girerken karşınıza çıkıyor ve öncelikle eserin türünü (kitap, makale, gazete makalesi, arşiv belgesi gibi) seçmeniz gerekiyor. Yazılımın gelişi itibarıyla bu alanda son derece çeşiklilik barındırıyor. Ancak hemen belirtelim ki, bu alandaki türlerin çoğu pekçok araştırmacının belki de çoğu kere işine yaramadığı gibi, bazen da çok spesifik bazı alanlara özel olabiliyor.  Onun için, kaynak eser girerken, bu kategoriler arasından bir kısmını kaldırmak veya var olan Türkçeleştirmek çoğu kere işimizi kolaylaştırabiliyor. Bunun için Endnote arayüzünü açıyoruz. Buradan Edit>Prefences>Referanca Types gidiyoruz.

Sağ kısımda bazı seçenekler göreceksiniz. Burada önünüzde iki seçenek bulunuyor. İsterseniz sağdaki Edit Referance Types butonuna tıklayarak, üstten kategori seçip alltan istediğini alanı başına (.) koyarak pasif hale getirebilirsiniz ya da istediğiniz şekilde Türkçeleştirebilirsiniz. Ya ikinci daha pratik bir yöntem de mevcut. www.isnatsistemi.org adresinden indirdiğiniz Endnote şablonu içinde (tercihinize göre dipnotlu ya da apa) için eser kategorileri şablonu da mevcut. Bu şablonu yine aynı ekranın (yandaki resim) altındaki “import” butonunu kullanarak, yazılımınıza import edip, İSNAD sisteminin belirlemiş olduğu Türkçe ve modifiye kategorileri kullanabilirsiniz. Tercih sizin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın