Akademi Detay

Word’de yazar adı nasıl değiştirilir?

Word’de yazar adı nasıl değiştirilir?

Microsoft firması tarafından çıkaralan Word, bugün en yayın olarak kullanılan ve en güzel metin editör programlarından birisi olarak tanıyor. Bugün gündelik hayatımızda sıradan bir kullanıcı kadar, bilimsel araştırma yapan araştırmacı da, makalesini ya da araştırmasını bu ofis uygulamasını kullanarak hazırlıyor. Aslında bu uygulama son derece gelişmiş bir arayüze sahip ve pekçok

kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek özellikleri barındırıyor. Zaman buldukça, genel olarak ofisuygulamalarının özel de Word’ün bu özelliklerini sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Bu özelliklerden birisi de, belgenin yazar adını değiştirmektir. Bir word belgesi hazırladığınızda, farkında olmasanız da, belgenin özelliklerine baktığınızda, o belgeyi hazırlayan kişinin bilgisine ulaşmanız mümkündür. Aslında bu son derece olması gereken bir şeydir. Sonuçta bir araştırma kaleme aldınız, çaba sarfettiniz ve bunun altında kendi adınızın bulunmasından daha doğal bir şey olamaz.

Ancak bazı durumlarda, word uygulamasını kullanan araştırmacılar, hazırladıkları belgede yazar adının farklı şekilde görünmesini isteyebilirler. Aslında bu yalnızca isminin görünmesini istemek gibi bir talep değil, bazı durumlarda bir gereklilik de olabilir. Örneğin bir akademisyen olarak tarafınıza elektronik ortamda bir makale gönderil ve siz de bunun değerlendirmesini yapacaksınız. Bu çoğu kere, wordun “Gözden Geçir” sekmesi kullanılarak, sayfa kenarına açıklamalar eklemek suretiyle yapılabiliyor. Bu son derece pratik bir durum. Zira imleci bir yere koyduğunuzda ve açıklama ekle dediğinizde sayfanın kenarında bir metin blogu açılıyor ve oraya istediğiniz eleştiri ya da öneriyi yazabiliyorsunuz. Ama o da ne? Yaptığınız önerinin hemen üstünde, bu öneriyi yapanın ya da belgenin yazarının adı da görünüyor. Bu bir hakemli sürecinde ve özellikle söz konusu dergide kör hakemli sistemi uygulanıyorsa, istenilen bir şey değildir. Bu durumda belgede yazar adını değiştirmek bir zorunluluktur.

Aslında worde yazar adını değiştirmek son derece kolay bir işlem. Bunun için söz konusu word belgesini açtıktan sonra, word ekranının üsk kısmında önce Dosya ve sonra da Seçenekler sekmesini açıyorsanız, Seçeneklere girdiğinizde, yeni bir arayüz açılıyor ve orada wordünüzle ilgili pek çok seçenek çıkıyor, Sağ tarafta şöyle bir bölüm göreceksiniz:

“Microsoft Office kopyanızı özelleştirin” bölümü altında bölüm tam da sizin aradığınız bölüm. Buradaki Kullancı adı bölümüne, istediğiniz ya da görünmesini istediğiniz bir yazar adı girebilirsiniz. Ya da hakemlik yapmak için böyle bir değişiklik yapacaksınız, “Hakem” olarak da bilgi girebilirsiniz. Bu girişi yaptıktan sonra, “Office’de nasıl oturum açılmış olursa olsun her zaman bu değeri kullan” kısmına bir tik koyup, ekranın altından tamam deyip çıktığınızda, yazar adınız değişmiş olacaktır.

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın