Akademi Detay

Zotero’da ‘Yayına Hazırlayan’ Bilgisi Nasıl Girilir?

Zotero’da ‘Yayına Hazırlayan’ Bilgisi Nasıl Girilir?

Zotero son derece esnek ve kişiselleştirilebilir özelliklere sahip bir atıf ve kaynakça sistemi ve bu özelliğiyle de araştırmacıların yazılımı kişiselleştirmelerine imkan sunuyor. Örneğin araştırmanızda, bir kitap künyesi gireceksiniz ve kitabı yayına hazırlayan bilgisi girmek istiyorsunuz
.Klasik zotero altyapısı, bu bilgiyi girmenize imkan vermiyor.Bunun için bazı özelleştirmelere ihtiyacınız var. Birkaç küçük adımla, yazılımı kişiselleştirebilir ve yayına hazırlayan bilgisini kolaylıkla girebilirsiniz. Bunun için, öncelikle, Zotero’nun bilgisayarınıza yüklü ve daha sonrada İSNAD kaynakça sisteminin Zotero’ya yüklenmiş olması gerekiyor. Eğer Zotero’yu bilgisayarınıza yüklediniz ve sonra İSNAD şablonunu eklediyseniz, yayına hazırlayan bilgisini girmek son derece kolaylaşıyor.
Yayına hazırlayan bilgisi girmek için, Zotero’yu açın ve yeni kitap ekleye tıklayın. Açılan ekranda, sağ sutunun altlarına doğru ‘İlave’ (Extra) diye bir bölüm göreceksiniz. Buraya tıklayın ve yayına hazırlayanı ‘director: Bekir, Topaloğlu’ şeklinde giriniz (tırnak olmadan). Bu işlemi tamamlayarak kaydı tamamladığınızda, worde dipnot ekleyip bu kaynağı kullandığınızda, yayına hazırlayanın “haz: ” şeklinde eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın