Akademi Detay

Zotero ile Google Dokümanlarda Dipnot Ekleme

Zotero ile Google Dokümanlarda Dipnot Ekleme

Zotero’yu Google Dokumanlarda Kullanma başlıklı yazımızda, Zotero’nun artık Google Dokümanlarla ile entegre çalışabildiğini ifade etmiştik. Burada ise, Google Dokümanlarda Zotero ile nasıl dipnot eklenebileceğini anlatacağız. Google Dokümanlar araç çubuğundaki (“Zotero Atıf Ekle / Düzenle”) düğmesini tıklayarak veya Zotero menüsünden “Atıf Ekle / Düzenle” seçeneğini seçerek, her ikisi de atıf iletişim kutusunu açacak şekilde alıntı yapmaya başlayabilirsiniz. Alıntı iletişim kutusu, Zotero kütüphanenizdeki öğeleri seçmek ve bir alıntı oluşturmak için kullanılır. İletişim kutusunda bir başlığın bir bölümünü, bir veya daha fazla yazarın soyadını ve / veya bir yılı yazmaya başlayın. Eşleşen öğeler anında iletişim kutusunun altında görünecektir.
 Zotero veritabanınızdaki her kitaplık için eşleşen öğeler gösterilecektir (Kitaplığım ve parçası olduğunuz gruplar). Belgede daha önce alıntı yapmış olduğunuz maddeler listedeki en üstünde “Atıf” olarak gösterilecektir. Üzerine tıklayarak veya vurgulandığında Enter tuşuna basarak bir öğe seçin. Öğe, iletişim kutusunda gölgeli bir balonun içinde görünecektir. Alıntıyı eklemek ve Alıntı Ekle kutusunu kapatmak için tekrar Enter tuşuna basın.
 Alıntı Yap kutusunda, alıntı yapılan bir öğenin balonunu tıklayabilir ve ardından öğeyi Zotero’da görüntülemek için “Kitaplığımda Aç” (veya başka bir kitaplık adını) tıklayabilirsiniz. Artık kalan öğelerin (yani Zotero veritabanınızdaki hiçbir öğeye bağlı değil), “Kitaplığımda Aç” düğmesi olmaz. Orphaned öğeler, bir ortak çalışan tarafından Kitaplığım’a veya erişemediğiniz bir gruba eklenmişlerse veya Zotero kitaplığınızdan silinmişlerse bulunabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın